XML English Abstract Print


1. دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (قسمت ژنتیک زیست-ملکولی)، بوستون، امریکا ، hamostafavi@yahoo.com
چکیده:   (875 مشاهده)
سابقه و هدف: بسیاری از اختلالات روانپزشکی و نورولوژیک به دلیل جهش در یک ژن خاص نیستند، بلکه ناشی از اختلال در تنظیم فعالیت ژن های مختلف و سیگنال هایی هستند که بیان آن ها را کنترل می کنند. مکانیسم های اپی ژنتیک پیچیده ای در تنظیم بیان ژن های گوناگون اثر گذاشته و دارای اثر طولانی مدت بر نورون های بالغ و سایر سلولهای بافت مغزی هستند. در این مقاله مروری، به بررسی مطالعات اخیر بر نقش تنظیمات اپی ژنتیک بر تکامل و عملکرد مغز و نقش آن ها در اختلالات عصبی-روانی خواهیم پرداخت.
مواد و روش ها: این مطالعه به صورت مروری انجام شد و پژوهش های مرتبط و انتشار یافته تا سال 2021 میلادی با استفاده از جست وجوی کلمه های کلیدی از جمله اپی ژنتیک، متیلاسیون DNA،  RNAهای کوچک، ویرایش RNA و نیزاختلالات روانپزشکی، اسکیزوفرنیا، اوتیسم، اختلال دو قطبی، در پایگاه پاب مد بررسی شد. از میان مقاله های جمع آوری شده، در نهایت 108 مقاله که بیشترین ارتباط را با اهداف نگارش این مقاله داشتند، انتخاب و مطالعه شدند. از بررسی مقالات Editorial  و همچنین مقالات به زبان های غیر از انگلیسی صرفنظر گردید.
نتیجه گیری: در حال حاضر حداقل چهار نوع مکانیزم تنظیمی اپی ژنتیکی مورد شناسایی قرار گرفته اند که از طریق ایجاد تغییراتی بر روی اسیدهای نوکلئیک و یا هیستونها و نیزRNA  مقدار بیان ژنها را تنظیم میکنند. با اینحال این مکانیزمهای اپی ژنتیکی خود نیز تحت تاثیر محیط درونی و بیرونی بوده و از سوء تغذیه، الودگی ها، سموم، داروها، مواد، عفونتها و سایر عوامل دچار اختلالِ کارکردی میشوند. مطالعات زیادی نشان داده که اختلالات اپی ژنتیک گوناگونی بر روی بیان ژن های دخیل در بیماری های روانپزشکی مختلف مانند اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و اوتیسم اثر دارند. بررسی جامع این اختلالات اپی ژنتیکی و عوامل محیطی مداخله گر احتمالا نقش مهمی در پیشگیری و درمان این بیماری ها خواهد داشت.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: 1399/12/11 | پذیرش: 1400/9/10

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb