جلد 46، شماره 2 - ( 4-1401 )                   جلد 46 شماره 2 صفحات 39-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.PII.REC.1399.006

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hejazi M, Paryan M, Shokri R. Design and development of ELISA technique for detection of IgG against Neisseria meningitidis using purification of antisera. Research in Medicine 2022; 46 (2) :30-39
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3026-fa.html
حجازی مریم، پریان مهدی، شکری رحمان. طراحی و توسعه تکنیک الایزا برای شناسایی IgG علیه نایسریا مننژیتیدیس با استفاده از تخلیص آنتی‌سرم. پژوهش در پزشکی. 1401; 46 (2) :30-39

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3026-fa.html


بخش تولید آنتی‌ژن و آنتی‌سرم، مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور، کرج، ایران. ، mparyan@gmail.com
چکیده:   (1027 مشاهده)
سابقه و هدف: نایسریا مننژیتیدیس یکی از عوامل منجر به مرگ در کودکان کشورهای توسعه‌یافته است. مننگوکوک بر اساس ویژگی‌های سرولوژیکی آنتی‌ژن‌های کپسولی به 13 سروگروپ طبقه‌بندی می‌شوند. شناسایی سریع باکتری در دوره بیماری سبب انتخاب درمان ضد‌میکروبی در اسرع وقت می‌شود. هدف از این تحقیق، تهیه آنتی‌سرم علیه انواع سروگروپ‌های مننگوکوک با درجه خلوص بالا برای استفاده در تست‌های تشخیصی است.
روش کار: نوع مطالعه تحقیق و توسعه است. سوسپانسیون غیرفعال شده باکتری به خرگوش سفید نیوزیلندی تزریق شد. جمع‌آوری سرم یک هفته بعد از آخرین تزریق انجام شد. خالص‌سازی با روش‌های رسوب‌دهی، تانژنشیال فلوفیلتریشن و کروماتوگرافی انجام شد. از آنتی‌سرم تولید شده در تست آگلوتیناسیون و طراحی آزمون الایزا استفاده شد.
یافتهها: یافته‌ها نشان داد که آنتی‌سرم به دست آمده از لحاظ کیفیت (درجه خلوص بالا، بیشتر از 98درصد) و کمیت (غلظت پروتئین مناسب) از درجه بالایی برخوردار است. تست آگلوتیناسیون با آنتی‌ژن اولیه به صورت 4+ بود. غلظت‌های بهینه برای طراحی آزمون الایزا 1 و 80 میکروگرم به ترتیب برای آنتی‌بادی اولیه و بیوتینیله به دست آمد. نتایج ارزش پیشگویی مثبت یا  Positive predictive value 100 درصد و ارزش پیشگویی منفی Negative predictive value 96 درصد برای آزمون طراحی‌شده به دست آمد.
نتیجهگیری: تشخیص سریع بیماری به وسیله آزمایش‌های مختلف مانند تست‌های سرمی که دارای حساسیت، اختصاصیت و سرعت عمل بالا و هزینه کمتری هستند، توصیه می‌شود. همچنین با توجه به درجه خلوص بالای به دست آمده در این مطالعه، می‌توان از این آنتی‌سرم در تست‌های مختلف، از قبیل آگلوتیناسیون و الایزا استفاده کرد.
متن کامل [PDF 501 kb]   (207 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی
دریافت: 1399/12/26 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1401/5/27

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb