جلد 47، شماره 1 - ( 1-1402 )                   جلد 47 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

haghighi M, vahidshahi K, manafirasi A, haghighi F, salehi S. The effect of implementing the new protocol of professional ethics of residents on the implementation of hospital protocols and the behavior of residents. Research in Medicine 2023; 47 (1)
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3137-fa.html
حقیقی مهرداد، وحیدشاهی کوروش، منافی راثی علیرضا، حقیقی فاطمه، صالحی شاهین. تاثیر اجرای شیوه نامه تغییر یافته اخلاق و منش حرفه ای دستیاران بر روی اجرای پروتکل های بیمارستانی و رفتار دستیاران. پژوهش در پزشکی 1402; 47 (1)

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3137-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، salehi2955@yahoo.com
چکیده:   (151 مشاهده)
تاثیر اجرای شیوه نامه تغییر یافته اخلاق و منش حرفه ای  دستیاران بر روی  اجرای پروتکل های بیمارستانی و رفتار دستیاران
سابقه و هدف:
رفتار حرفه ای دستیاران نقش بسیار مهمی در ارتقاء عملکرد بیمارستان و میزان رضایت بیماران دارد. در این مطالعه ما با تغییر در روش ارزیابی رفتار حرفه ای دستیاران به بررسی میزان تغییر در  پایبندی دستیاران به پروتکل ها و همچنین میزان رضایت بیماران پرداختیم. 
.مواد و روش ها:
در این مطالعه مشاهده ای که به روش قبل و بعد طراحی و اجرا شد 384 نفر از دستیاران تخصصی در بیمارستان امام حسین (ع) وارد مطالعه شدند. ارزیابی عملکرد دستیاران در دو بازه زمانی 5 ماهه متوالی ابتدا برمبنای " پرسشنامه ارزشیابی رفتار حرفه ای دستیاران ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت" و سپس بر مبنای "پروتکل جدید اخلاق حرفه ای دستیاران" انجام شد. همزمان میزان اجرای پروتکل های بیمارستانی نیز در هر بازه زمانی ارزیابی شد. اطلاعات توسط نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل شد. برای توصیف داده ها از شاخص های میانگین و میانه و برای تحلیل داده ها از آزمون های  ویلکاکسون و مک نمار  استفاده شد.

یافته ها:
حضور دستیاران در کنفرانس های بیمارستانی در مدت مشابه از 1038 نفر به  1669 نفر در دور دوم مطالعه افزایش یافت (p<0.001). رعایت ضوابط شرعی و اخلاقی در معاینه و اقدامات درمانی در بیماران سرپایی از 79.6 درصد به 90.7 درصد افزایش یافت که معنی دار بود. (P=0/016 )  قبل از اجرای پروتکل جدید 81.51%  از مشاوره های غیر اورژانس کمتر از 24 ساعت انجام می شد که بعد از اجرای طرح این نسبت به 90.84 %  ارتقاء یافت. (p<0.032) شاخص میزان تعیین تکلیف بیماران در اورژانس رشد قابل قبولی پیدا نمود. شاخص هایی در رابطه با بیماران سرپایی مانند طرز برخورد پزشک معالج و توجه کافی به بیمار بهبود داشت همچنین در بیماران بستری شاخص هایی مانند رعایت ضوابط شرعی در معاینه و اقدامات درمانی ارتقاء یافته بود اما این بهبود ها معنی دار نبود.
نتیجه گیری:
به نظر می رسد که شیوه نامه تغییر یافته موجب ارتقای اخلاق و منش حرفه ای دستیاران می شود. توصیه به انجام تحقیق مشابه در سایر دانشگاه ها می شود و در این راستا به نظر می رسد تغییر در شاخص های ارزیابی و همچنین اختصاص بخشی از ارزیابی ها به معاونت آموزش بیمارستان ها می تواند در بهبود سطح رضایتمندی بیماران و پایبندی بیشتر دستیاران به موازین اخلاقی تاثیر گزار باشد
واژه‌های کلیدی: دستیار، اخلاق حرفه ای، گروه آموزشی
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بین رشته ای ( مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، آموزش پزشکی )
دریافت: 1400/10/7 | پذیرش: 1401/8/10 | انتشار: 1401/11/9

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb