جلد 46، شماره 3 - ( 7-1401 )                   جلد 46 شماره 3 صفحات 59-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shojaie S, Tehranipour M, Kerachian A. Evaluation of the Probiotic Effect of Bifido Bacterium Bifidum on Hippocampal Neuronal Density in Alzheimer's Rats. Research in Medicine 2022; 46 (3) :50-59
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2928-fa.html
شجاعی سارا، طهرانی پور مریم، کراچیان امین. بررسی اثر پروبیوتیک Bifido Bacterium Bifidum بر دانسیته نورونی هیپوکامپ در مدل آلزایمری القاء شده توسط تزریق داخل بطنی STZ در رت. پژوهش در پزشکی. 1401; 46 (3) :50-59

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2928-fa.html


گروه زیست‌شناسی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران. ، maryam_tehranipour@mshdiau.ac.ir
چکیده:   (481 مشاهده)
سابقه و هدف: حافظه و یادگیری از مهم‌ترین فرآیند‌های رفتاری هستند که در عالیترین سطوح عملکردی سیستم عصبی مرکزی رخ می‌دهند. پروبیوتیک‌ها، میکرو ارگانیسم­‌های زنده‌ای هستند که در صورت مصرف به اندازه کافی، سبب بهبود سلامت میزبان می‌شوند. بنابراین هدف از این مطالعه بررسی اثر پروبیوتیک Bifido bacterium bifidum بر دانسیته نورونی هیپوکامپ در رت‌های آلزایمری است.
مواد و روشها: در این تحقیق تجربی تعداد 30 رت نر نژاد ویستار با وزن حدود 200 تا 250 گرم تهیه شد و به طور تصادفی به 5 گروه کنترل، آلزایمری و 3 گروه تیمار تقسیم شدند. برای القای آلزایمر، استروپتوزوتوسین با دوز 5 میلیگرم/ کیلوگرم با حجم 5 میکرولیتر در هر بطن جانبی موش به روش استریوتاکسی تزریق شد. در گروههای تیمار همزمان با تزریق STZ به مدت 21 روز به صورت درون صفاقی پروبیوتیک با دوزهای ml/CFU6-10، 7-10، 8-10 تزریق شد. پس از 21 روز رتهای تیمار شده با رامپون و کتامین بیهوش و پس از انجام متد پرفیوژن، مغز از جمجمه خارج و در فرمالین نمکی10 درصد قرار گرفت. پس از طی مراحل پاساژ بافتی از مغز برشهای هفت میکرونی تهیه شد و با آبی تولوئیدین و اریتروزین رنگآمیزی شدند. از نواحی CA1, CA2, CA3 DG عکسبرداری و به طریق دایسکتور و متد استریولوژی دانسیته نورونی محاسبه و نتایج گروه‌ها با استفاده از آزمون ANOVA با هم مقایسه شدند.
یافتهها: نتایج این مطالعه نشان داد که در گروههای تیمار شده با پروبیوتیک Bifido bacterium bifidum در تمام مناطق هیپوکامپ دانسیته نورونی نسبت به گروه آلزایمری افزایش (معنادار 0/001>P) داشته است.
نتیجهگیری: به نظر می‌رسد پروبیوتیک Bifido bacterium bifidum با داشتن اثرات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانتی توانسته از ضایعات سیستم عصبی ممانعت کند.
متن کامل [PDF 926 kb]   (67 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1399/5/10 | پذیرش: 1401/1/31 | انتشار: 1401/10/12

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb