جلد 45، شماره 4 - ( 10-1400 )                   جلد 45 شماره 4 صفحات 19-4 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

BEHZADI P, BEHZADI E, Tara S A. Urolithiasis and Its Risk Factors: A Review. Research in Medicine 2021; 45 (4) :4-19
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2981-fa.html
بهزادی پیام، بهزادی الهام، تارا سید احمد. مروری بر عوامل مستعدکننده سنگ های دستگاه ادراری. پژوهش در پزشکی. 1400; 45 (4) :4-19

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-2981-fa.html


استادیارگروه میکروب شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس، تهران-ایران (دکتری تخصصی( PhD ) زیست شناسی مولکولی) ، behzadipayam@yahoo.com
چکیده:   (1252 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در پیوند با دستگاه ادراری انسان وجود دارد، روند سنگ­سازی و تولید سنگ­های گوناگون است. در این روند عوامل مستعدکننده­ بسیاری وجود دارند که دست به دست هم می­دهند و منجر به بروز سنگ در دستگاه ادراری می­شوند. با توجه به اهمیت بیماری سنگ­های دستگاه ادراری در جهان و هزینه­ های هنگفتی که در پیوند با این بیماری بر بیماران و مراکز بهداشتی و درمانی تحمیل می­شود، نویسندگان این مقاله­ مروری نظام­ مند بر آن شدند تا مهم‌ترین عوامل مستعدکننده را شناسایی و روشن ­سازی کنند.
مواد و روش­ ها: برای نگارش این مقاله­ مروری نظام­ مند، مقاله‌هایی به زبان انگلیسی و بدون هیچ محدودیت زمانی در موتورهای جست‌وجوگر مانند Google Scholar، پایگاه­ های داده­ ها مانند PubMed و تارنماها مانند ScienceDirect جست‌وجو و مطالعه شدند و مهم‌ترین آن‌ها در راستای پوشش هدف این پژوهش برگزیده شدند.   
یافته ها: شیوع، نوع و جنس سنگ­ های ادراری در میان بیماران دلایل و عوامل گوناگون دارد. سنگ­ های ادراری به دو گروه میکروبی و غیرمیکروبی دسته ­بندی می­ شوند. اگرچه روند سنگ­سازی در دستگاه ادراری، یک بیماری چندگانه و چند عاملی است، ولی عامل برنامه­ خوراکی چنان اهمیت دارد که می­ تواند در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری نقش تعیین‌کننده داشته باشد.
نتیجه ­گیری: چه در پیوند با سنگ­ های میکروبی و چه در پیوند با سنگ­ های غیرمیکروبی رده‌های ‌سنی ‌بالای60، زیر 40و 60-40 سال در مردان بیشترین آمادگی را برای سنگ­سازی در دستگاه ادراری از خود نشان می­ دهند. این درحالی‌است که بروز سنگ­ه ای میکروبی در بانوان بیشتر از آقایان بوده که دلیل آن عفونت ­های ادراری بیشتر در دستگاه ادراری بانوان است. کوتاه اینکه، سن، جنس، سوندگذاری، اختلال‌های دستگاه ادراری، منطقه­ جغرافیایی، آب و هوا، فصل سال، نژاد، رژیم خوراکی، فعالیت­ های فیزیکی، داروهای سنگ ­زا، تراز مصرف آب و مایعات در روز، نرمال فلورای دستگاه گوارش و دستگاه ادراری، ژنتیک، شغل، بیماری­هایی همچون نقرس و دیابت نوع دو از مهم‌ترین عوامل سنگ ­سازی در دستگاه ادراری به شمار می­آیند.
متن کامل [PDF 756 kb]   (420 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: اورولوژی
دریافت: 1399/9/15 | پذیرش: 1400/3/12 | انتشار: 1400/11/20

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb