جلد 47، شماره 1 - ( 1-1402 )                   جلد 47 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.SBMU.RIGLD.REC.1395.83

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karamati S A, Soleimani Jevinani S, Niyyati M. The study of the cytopathic effects of Blastocystis sp., ST1-3 and 6 isolated from subjects referred to medical laboratories in HT29 cell line. Research in Medicine 2023; 47 (1)
URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3199-fa.html
کرامتی سید احمد، سلیمانی جوینانی سارا، نیتی مریم، میرجلالی حامد. بررسی اثر سیتوپاتیک ساب تایپ های 1-3 و 6 بلاستوسیستیس جدا شده از افراد مراجعه کننده به آزمایشگاه بر روی رده سلولی HT-29. پژوهش در پزشکی 1402; 47 (1)

URL: http://pejouhesh.sbmu.ac.ir/article-1-3199-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، hamed_mirjalali@hotmail.com
چکیده:   (237 مشاهده)
سابقه و هدف: بلاستوسیستیس در حال حاضر یکی از شایع ترین انگل های تک یاخته ای روده ای است که در مدفوع انسان و حیوان یافت می­شود. بیماریزایی بلاستوسیستیس و ساب تایپ های آن بر روی سلول رده گوارشی مشخص نیست. این مطالعه با هدف بررسی تفاوت بین ساب تایپی در القای آپوپتوز سلولی در رده سلولی HT-29 در سال 1399 و در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد.
روش بررسی: این بررسی یک مطالعه تجربی مورد شاهدی بر روی 7 ایزوله شامل 6 ایزوله از ساب تایپ های 1 تا 3 ساب تایپ و 6 از 30 ایزوله بلاستوسیستیس جدا شده از افراد دارای علائم بالینی و ساب تایپ 1 تا 3 بدون علامت از 25 ایزوله بلاستوسیستیس جدا شده از حاملین بدون علامت بود. پس از خالص سازی و شمارش میکروارگانیسم­ها، آنتی ژن محلول بلاستوسیستیس از 105×1 میکروارگانیسم با استفاده از سه چرخه انجماد و ذوب در نیتروژن مایع و حمام آب 37 درجه سانتی گراد تهیه شد. سپس آنتی ژن محلول ساب تایپ های بلاستوسیستیس با رده سلولی HT-29 به مدت 48 ساعت انکوبه شدند. در نهایت، سرعت تکثیر سلولی با استفاده از روش MTT اندازه‌گیری شد. برای بررسی تفاوت های آماری در تکثیر سلولی بر اساس زیرگروه­ها و همچنین علائم، از آزمون ANOVA یک طرفه همراه با GraphPad Prism استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج به وضوح نشان داد که تمامی ساب تایپ های بلاستوسیستیس در مقایسه با گروه شاهد تیمار نشده (NTC) دارای اثر سیتوپاتیک/ بازدارنده بر رشد سلول‌های HT-29 بودند. بیشترین میزان اثر ستوپاتیک در ساب تایپ 1 جدا شده از افراد بدون علامت (25%) و کمترین اثرات سایتوپاتیک در ساب تایپ 1 جدا شده از افراد با علامت بالینی (11/%17) دیده شد.  با این حال، هیچ ارتباط آماری بین ساب تایپ ها و همچنین علائم بالینی با اثر سیتوپاتیک وجود نداشت (11/0 P- value =).
نتیجه‌گیری: یافته‌های مطالعه حاضر نشان داد که اگرچه از نظر آماری ارتباط معنی‌داری بین ساب تایپ ها و اثر سیتوپاتیک وجود نداشت، آنتی‌ژن محلول بلاستوسیستیس زیرگروه‌های 1-3 و 6 می‌تواند رشد سلول‌های HT-29 را کاهش دهد
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: انگل شناسی
دریافت: 1401/5/6 | پذیرش: 1401/7/17 | انتشار: 1401/11/9

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | Research in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb